Taşyünü Asma Tavan

Ezilip toz hale getirilmiş bazal taşının, farklı ve çeşitli kimyasal materyaller ve geri dönüşüme sahip atık materyaller birleştirilir. Sonucunda oluşturulan malzemeden doğan tavan ürününe de taşyünü asma tavan adı verilmektedir.

Taşyünü asma tavan, içerisinde en fazla bazal taşı içerir. Geriye kalan içerikler ise kimyasal materyaller ve geri dönüşüme sahip atık materyallerdir. Bu atık materyallerin sıvı hale getirilmesi için uygulamalar gerçekleştirilir. Bu elde edilen sıvı, kalıplara yerleştirilir. Basınca tabi tutulur. Üretilen materyal ise taşyünü asma tavan olur ve birçok insan tarafından tercih edilir.

Bu tavan ürünü, oldukça sağlıklı haldedir. İnsan yaşamına herhangi bir zararı söz konusu değildir. Zarar verici özellikleri mevcut değildir. Taşyünü asma tavan, kanserojen nitelikte herhangi bir madde içermemektedir. Maddeler ve teknik işlemler doğrultusunda bütün panellerde uygulanabilmektedir.

Uygulama Süreci

İlk öncesinde taşyünü asma tavanın uygulaması gerçekleştirilecek olan mekan, hortum terazi ya da lazer kullanılarak asma tavanın kodu değerlendirilir. Bu kodların üzerine bir profil yerleştirilerek ilk adımlardan biri atılır. Esas taşıyıcılar çelik dübel, askı teli ve çift yaylı maşa kullanılır. Ardından vakit kaybetmeksizin tavana yerleştirir. Esas taşıyıcılar asılmış olunur. Aynı yöntemle yerleştirme işlemleri gerçekleştirilir. Asılması sağlanan esas taşıyıcılar, başlangıç halindeki duvardan mesafe halinde olmalıdır. Geriye kalan ikinci esas taşıyıcı da yine aynı yöntem doğrultusunda yerleştirilmelidir.

Taşyünü Asma Tavanın Özellikleri

Taşyünü asma tavan, insan yaşamını tehdit edebilecek herhangi bir özellik içermemektedir. Oldukça sağlıklı bir düzeydedir. Bu tavan modeli rutubete ve neme dayanıklı olduğu için özellikle de çocukların yaşam alanlarında daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilmelerini, sağlığını tetikleyebilecek unsurlardan uzak durabilmelerini sağlar. Sesi yalıtma özelliği de mevcudiyet göstermektedir. Bu sayede mekanda bulunan sesleri net bir hale getirir. Taşyünü asma tavan, tadilat yapılması durumunda yapılacak olan tadilat işlerine de büyük kolaylıklar sunar ve adımların daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine vesile olur. Bu asma tavan türü, monte edilmemiştir. Bundan dolayı gerekli görüldüğünde ya da istenildiği zaman dilenen yere taşınabilir.  Mevcut renginin beyaz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak istek ve arzuya göre özel renklerden yana tercihte bulunmak, farklı seçeneklere adım atmak da mümkündür. Taşyünü asma tavanın bir diğer avantaj sunan özelliği ise, istenildiği zaman boyanabilir olmasıdır. Bu vesileyle ortamla bütünleşmesi açısından sonradan farklı renklere de boyanabilir. Yangın gibi olumsuzluk içeren durumlarda ateşe dayanıklılık göstermektedir. Çünkü içerisinde ateşe yönelik dayanıklılık gösteren maddeler bulunmaktadır. Bu tavan türünde taşıyıcı ve kenar bitiş ayrıntısı da mevcudiyet göstermektedir. Bu da önem arz eden bir özelliktir. Düz panel ve sarkmalı çeşitlerinin mevcut olması seçenek bazında kullanıcılara çeşitlilik sunabilmektedir. Diğer tavan modelleriyle kıyaslandığı zaman bu tavan modelinin ışığa karşı çok daha iyi bir şekilde yansıtma gösterdiğini söyleyebiliriz. Paneller arasında herhangi bir mesafe mevcut değildir. Bu sayede ısı dengesi de daha net bir şekilde sağlanabilir ve dengelenebilir.

Siz de eğer taşyünü asma tavanın avantajlı özelliklerinden faydalanmak, yaşam standardınıza etki yapmasını istiyorsanız bu konuda bizlerden yardım alabilirsiniz. Kaliteden taviz vermeden işlemlerimizi uygulamaya devam ediyoruz.

Taşyünü Asma Tavan

Binaların ana tavanlarının alt tarafına bir tavan daha inşa etmeye asma tavan adı veriliyor. Asma tavanlar ihtiyaç ve gereksinimlerinden yapılabilindiği gibi genel olarak metal asma tavan, taşyünü asma tavan, suntalama asma tavan gibi malzemelerden de yapılabilmektedir.  Güzel bir görünümün elde edilmesine yönelik de çalışmalar gerçekleştirilebilir. Tavanın altından geçen boruları, tesisat odağındaki kabloları kötü görüntü oluşturan manzaralar kapatılabilmektedir. Asma tavan uygulamaları bu şekilde yapılabilmektedir. Aynı zamanda ısı yalıtımı yönünden de asma tavanın iç noktasında özelikle taşyünü gibi malzemeler kullanılır. Bu sayede yalıtım da sağlanmış olunur. Taşyünü asma tavan, ısı yalıtımında pek çok kez tercih edilen yalıtım malzemelerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Taşyünü Asma Tavanın Avantajları

Taşyünü asma tavan, kullanılan mekanlarda fazlasıyla güzel bir görünüm sunar. Bunun yanında ısı yalıtımı yapıyor olması da ayrıca tercih edilme noktasında etki payı yüksek bir özelliktir. Asma tavanlar, mekanların üst kısımlarının şık bir şekilde görünmesi açısından tercih edilir. İç kısımlara taşyünü malzemesi konulmasıyla birlikte hem ısı yalıtımı sağlanmış olunur hem de tavana yapılacak dekoratif bir uygulamadan faydalanılmış olunur. İç kısmı taşyünüdür. Malzeme konulmasıyla ısı yalıtım gücü arttırılır. Tavana yapılacak dekoratif uygulamalar için de uygun ve düz bir yüzey sağlanabilir. Deprem halinde ise hafif olduğu için herhangi bir zarar vermeyecektir. Binanın hareketine gayet uyumlu bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bu tavanların yapılmakta olduğu mekanlarda hem estetik ve güzellik hem de akustik özellikler içermektedir.

İlk öncesinde taşyünü asma tavanın uygulaması gerçekleştirilecek olan mekan, hortum terazi ya da lazer kullanılır. Asma tavanın kodu bu şekilde değerlendirilir. Bu kodların üzerine bir profil yerleştirilmesi sağlanır. İlk adımlardan biri bu şekilde atılır. Esas taşıyıcılar çelik dübel, askı teli ve çift yaylı maşa kullanılır. Hemen ardından vakit kaybetmeden tavana yerleştirir. Esas taşıyıcılar asılarak işlemlere devam edilir. Aynı yöntemle yerleştirme işlemleri tamamlanır. Asılması sağlanan esas taşıyıcılar, başlangıç halindeki duvardan mesafe halinde olmalıdır. Geriye kalan ikinci esas taşıyıcı da yine aynı yöntem doğrultusunda yerleştirilmelidir.

Taşyünü Asma Tavanın Özellikleri

Taşyünü asma tavan, bireylerin yaşamını tehdit edebilecek herhangi bir özellik içermediğinden dolayı oldukça olumlu sonuçları olmaktadır. Bu tavan modeli rutubete ve neme dayanıklı olduğu için özellikle de çocukların yaşam alanlarında daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilmelerini, sağlığını tetikleyebilecek unsurlardan uzak durabilmelerini sağlar. Sesi yalıtma özelliği de mevcudiyet göstermektedir. Bu sayede mekanda bulunan sesleri net bir hale getirir. Taşyünü asma tavan, tadilat yapılması durumunda yapılacak olan tadilat işlerine de büyük kolaylıklar sunabilmektedir. Adımların daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine vesile olan ayrıntıları bünyesinde barındırır. Bu asma tavan türü, monte edilmediğinden dolayı dilenen yere sonrasında taşınabilir. Mevcut rengi beyaz haldedir. İstek ve arzuya göre özel renklerden yana tercihte bulunmak mümkündür. Farklı seçeneklere adım atmak da mümkündür. Taşyünü asma tavanın bir diğer avantaj sunan özelliği ise, istenildiği zaman boyanabilir olmasıdır. Bu vesileyle ortamla bütünleşmesi açısından sonradan farklı renklere de boyanabilir. Yangın gibi olumsuzluk içeren durumlarda ateşe dayanıklılık göstermektedir.