Kartonpiyer

Duvar ile odanın tavanının kesişme kısmında tercih edilen veya tam tavanın orta kısmında farklı şekillerde konumlandırılması mümkün olan dekoratif yönü yüksek unsurlara kartonpiyer adı verilmektedir. Birçoğumuzun evinde tercih edilmektedir. Yapısına aşina olunan bir üründür. Fazlasıyla kullanıldığı için piyasada da rağbet gören ürünlerin başında gelmektedir. Uzun yıllar da bulunduğu yeri koruyacağa benziyor. Sektör noktasında da aynı zamanda bu kadar tercih edilmesine paralel olarak her geçen gün seçenekleri artış gösteriyor. Kullanışlı ve daha bambaşka modellerinin uygulanacağı kartonpiyer üretimlerinin de her geçen gün artış göstermesi gözle görülür haldedir.

Kartonpiyer Modelleri ve Çeşitleri

Öncelikli olarak bu ürünün fiyatlandırılma aralığına baktığımız zaman her bütçeye uygun olabilecek şekilde olduğunu görmekteyiz. Boyanabilir gibi özelliklerinin olması avantaj sağladığından dolayı buna karşılık fiyatının da çok yüksek halde olmaması kullanıcıların daha fazla tercih etmesine vesile olmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı kartonpiyere olan rağbetin de artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu hususta kartonpiyer yapımından bahsetmekte fayda olacaktır. İki ayrı çeşitlilik unsuruna bu doğrultuda değindiğimiz zaman netlik kazanacaktır. Çeşitler, köpük kartonpiyer ve alçı kartonpiyer şeklindedir. Alçı kartonpiyer çeşidi, su, alçı ve elyaf karışımından oluşmaktadır. Bu doğrultuda meydana gelmektedir. Bu karışımların sonucunda ortaya çıkan malzeme, de hazır haldeki kalıplara dökülür. Kullanıma bu şekilde hazır hale getirilir ve ardından uygulamalara başlanır. Bu alçı tipinin bilindik özellikleri de mevcuttur. Bunlardan biri de içinde bulunan elyaftır. Bu elyaf sayesinde daha dayanıklı bir şekildedir. Kalıplara farklı şekilde sığdırılabildiği için de çeşitliliğinin bir hayli fazla olduğunu dile getirebiliriz.

Diğer bir tür ise köpük saray kartonpiyerdir. Köpük saray kartonpiyer, yapı sektöründe oldukça yeni zaman diliminde yaygınlık göstermeye başlamıştır. Bundan dolayı da rağbet görme sıklığı da her geçen gün artmaktadır. Üretim aşamasına geçildiği zaman malzeme olarak yüksek oranda havayla karışım sağlanır. Bundan meydana getirilen bir üründür. Alçı kartonpiyer türü ile karşılaştırıldığı zaman çok daha hafif bir malzeme olduğu gözle görülür durumdadır. Bunun yanı sıra yaygınlaşma hızı da diğer çeşide göre düşüktür. Bundan dolayı pek fazla çeşidinin mevcut olmadığı aşikardır.

Kartonpiyer tavan kısmında en çok tercih edilen ve memnun kalınan, evin dekoratif düzenine katkı sağlayan bir üründür. Genel anlamda mekanların tavanlarında tercih edildiği gibi farklı noktalarda da kullanılabilmektedir. Model bazında ise ortamda bulunan diğer dekoratif ürünler göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Ürünün kullanılacak olduğu ortamın havası, ürünlerin renkleri kartonpiyer seçiminde etki sahibi olacak ayrıntılar olmalıdır. Bundan dolayı dikkatli davranmak ve seçimin en iyi şekilde gerçekleştirilmesine zemin hazırlamak gerekiyor.

Taşa benzetmek adına karton modellerinin alçı ile kaplanması işini ifade eden kartonpiyer, evlerin başarılı bir şekilde dizayn edilmesine zemin hazırlar. Ürünlerin genel adı olarak kullanılıyor olsa da içerisinde büyük çeşitliliğe sahiptir. İç dekorasyonlarda tavan duvar birleşmelerinde yatay şekilde uzan mimari öge kartonpiyer, son zamanlarda modern yapının mimarı haline gelmiştir.

Bu konuda hizmet almak istiyorsanız, alanında uzmanlaşmış olan ve kaliteden taviz vermeden işlemlerini gerçekleştirmekte olan firmalarla anlaşma sağlamanız daha sağlıklı sonuçlar almanızda sizlere büyük yardımcı olacaktır.